Periyodik tabloya 4 yeni element eklendi

Periyodik Tabloya 4 Yeni Element eklendi

Kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilen Periyodik Tablo aslında ilkokul günlerimizden beri hayatımızda bulunuyor. Tablo, tüm elementleri artan atom numaralarına yani ağırlıklarına göre sıralayarak oluşturulmuş durumda. Kısa süre önce ise tabloya 4 yeni element daha eklendi.

Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliğigeçtiğimiz günlerde tablonun değiştiğini ve 4 yeni elementin daha eklendiğini açıkladı. Bahsi geçen dört element ”süper ağır” elementler arasına giriyor. 2002-200 yılları arasında sentezlenen elementler Japon, Rus ve Amerikan bilim insanları tarafında ortaya çıkarılmıştı.

 

 

Tabloda ağırlıkları nedeniyle 113, 115, 117 ve118. numaralara yerleştirilen elementlerin isimleri ve sembolleri ise sırasıyla Nihonium (Nh), Moscovium (Mc), Tennessine (Ts) ve Oganesson (Og) belirlenmiş.

Dediğimiz gibi bu elementler esasında bugün bulunmadılar. Geçtiğimiz yıllarda son hallerini aldılar. 2016 yılının Haziran ayında isim önerilerinin nisantaşı escort gönderildiği ve aradan 5 ay gibi bir sürenin geçmesiyle kabul edildiği açıklandı. Elementlerin isimleri ise bulanlardan bir imza niteliğinde.

Öyle ki, Nihonium elementini Japonlar tarafından bulundu, Japonca’da ülkenin adı  olan Nihon kelimesinden türetildi. Moscovium elementi Moskova şehrinden, Oganesson ise elementi bulan bulan Yuri Oganessian’dan, Tennessine elementi ise ABD’li araştırmacıların memleketi Tenessee’den geliyor. Periyodik Tablo’nun son halini aşağıdan görebilirsiniz;

iupac_periodic_table-28nov16-2150-x-1450

Leave your vote

Comments

0 comments