Laktik Asit nasıl Atılır

Laktik Asit nasıl Atılır

Laktik asit nasıl atılır, laktik asit yoğun egzersizde vücutta oluşan bir enzimdir. Enzimin birikmesiyle beraber vücutta yorgunluk ve kaslarda ağrı meydana gelir. Bilimsel olarak antrenman öncesinde vücutta karbonhidrat ve glikoz depolarında biriken ve kullanıma hazır olan, kaslar dinlenme aşamasında sertleşmeyen, kasılmayan bir durumdadır. Kaslara giden kan akışının normal seyirde olması, damarlar sertleşmemiş ve yeteri kadar kan ve oksijen taşıyabilecek haldedir.

Laktik asit nasıl yükselir?

Egzersize başlandığı vakit vücut önce glikojeni enerjiye çevirmekte ve güç elde etmektedir. Glikojen hızla kana karışan ve hızlı bir halde enerjiye dönüşen özelliktedir. Glikojenden güç elde eden vücut, kullanıma hazır olan karbonhidratları enerjiye çevirmeye başlar. Bu sırada dolaşım ve solunum sistemi dokulara yeteri kadar oksijen taşır. Bu sırada glikojenden elde edilmiş enerjiyle kaslarda sıkışma ve kasılma olur. Egzersizlerin yoğunluğu arttıkça, enerji için ihtiyaç duyulan oksijen oranı artar. Enerjiye çevrilen karbonhidratla beraber kasılan kaslarda sıkışan damarlardaki kan oranı ilk baştakine oranla daha azca miktarda kan ulaştırmakta, içinde daha az oksijen olan kanın ulaşmasıyla , vücutta karbonhidrat yakımı sırasında daha fazla oksijen kullanmak yerine, kendisine oksijensiz ortamda enerji üretimine başlar. Oksijensiz ortamda enerji üretilmesiyle beraber vücutta bulunan laktik asit değerlerinde yükselme olur.

Laktik asit nasıl atılır?

Laktik asit dinlenme esnasında bile, vücutta az oranda bulunmaktadır. Laktik asidin yoğun egzersizlerle üretilmesinden sonra, bu kaslardan alınarak karaciğere taşınmaktadır. Burada tekrar enerji kayağı olarak kullanılmak üzere karaciğer tarafınca parçalanır. Bu yoğunluk sırasında laktak yapımıyla, yıkımı arasında belirli bir denge bulunmaktadır. Bu işleyiş egzersizde glikojen depoları boşalıncaya kadar devam eder. Ferdin bedeni vücudun ürettiği laktik asidi enerjiye çevirmeye alışkın olursa, hücreleri bunu karaciğere taşıyabilecek kadar sıhhatliysa mesele yaşanmaz. Sadece karaciğere taşınamayan, vücutta biriken laktik asit kanla beyne ulaştığında, sinir sistemi yorgunluğun oluşmasını sağlar.

Süt asidi olarak ta tanımlanan laktik asit, peynir, ayran, süt, yoğurt benzer biçimde süt mamulleriyle birlikte alındığında da, vücuda uyku hali veren, yorgunluk hissi uyandıran etkiler yapar. Vücuttaki laktik asidin düşürülmesi egzersizin seviyesiyle dengelenebilir. şu demek oluyor ki egzersiz meydana getirmeye alışkın bir bünyenin direnci ve dayanıklılığı, buna alışık olmayan kişilere bakılırsa daha yüksektir. İlk kez spor icra eden kişilerde buna alışkın bir bünye olmadığından, laktik asidi atmak kolay olmayacaktır. Bunun sağlanması için yoğun egzersiz sırasında arada dinlenme, vücut sıcakken, vücudu soğutma molaları verilmeli, kasların rahatlatılması sağlanmalıdır. Bu ferdin eylemsiz şekilde dinlenmesine nazaran daha etkili şekilde laktik asit seviyesini düşürecektir. Bu meydana getirilen bilimsel araştırmalar esnasında bu tespit edilmiştir.

Leave your vote

-1 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments